Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

of

Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 1 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 2 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 3 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 4 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 5 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 6 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 7 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 8 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 9 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 10 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 11 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 12 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 13 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 14 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 15 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 16 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 17 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 18 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 19 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 20 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 21 Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik Slide 22
Upcoming SlideShare
What to Upload to SlideShare
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

2 Likes

Share

Download to read offline

Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik

Download to read offline

Bu sunum Özel İskenderun Yükseliş Okulları öğretmenleri için hazırlanmıştır.

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 harika etkinlik

 1. 1. Eğitimde Kullanabileceğiniz 8 Harika Etkinlik Esen Sandıraz
 2. 2. 1-MANDALA SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI Mandala, kökleri Hindistan' a dayanan, çizime bağlı bir sanat dalı. Günümüz sorunlarını çözmeye yardımcı olabilecek bir meditasyon yöntemi olan Mandala; konsantrasyon bozukluğu, stres, bunalım ve dikkat eksikliği sorunlarına iyi geliyor, negatif enerjiyi pozitif enerjiye çeviriyor. Kendiniz çizeceğiniz orantılı şemaları en ince detaylarına kadar şekillendirmek ve renklendirmek rahatlamanıza yardımcı oluyor.
 3. 3. 1-MANDALA SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  Mandala sanatını eğitimde de kullanabilir, dikkat eksikliği, konsantrasyon ve hiperaktivite bozukluğu sorunu yaşayan öğrencilerinize önerebilirsiniz. Mandala sanatının öğrencileriniz üzerindeki diğer olumlu etkileri: stresi azaltır, • sakinleştirir, • farkındalık kazandırır, • özgüven ve huzur verir, • yaratıcılığı arttırır, • problem çözme yeteneği verir, • bütünlüğü görmesini sağlar, • sabırlı olmayı öğretir.
 4. 4. 2-YAPBOZLARIN EĞİTİMDE KULLANILMASI Yapboz bir resmin parçalara ayrılmış şeklidir, oyundaki amaç parçaları doğru şekilde birleştirerek bütün resmi ortaya çıkarmaktır. Yapbozların parça miktarının çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Yapbozlar çocuklarda bütüncül zeka kavramını geliştirir. Özellikle serbest etkinlik ve teneffüslerde yapılan çalışmalar, öğrencilerin hem hoşça vakit geçirmelerine hem de işbirliği yapma becerisi kazanmalarına yardımcı olur.
 5. 5. 2-YAPBOZLARIN EĞİTİMDE KULLANILMASI Yapbozların diğer bir faydası da çocuklarda sabrı ve azmi geliştirmesidir. Yapboz, sabır gerektiren bir iştir, uğraştırıcı ve karmaşıktır. Çocuklar bu yapboz parçaları ile mücadele ederek başarıya ulaşmanın yolunu öğrenirler, özgüven kazanırlar. Çocuklarda problem çözme ve matematik zekasını geliştiren bu oyunda dikkat ve konsantrasyon ön plandadır.
 6. 6. 2-YAPBOZLARIN EĞİTİMDE KULLANILMASI Çocuklar oyuna odaklanır ve etrafında olan bitenden uzaklaşırlar. Bu nedenle dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocuklar için çok faydalıdır. Çocukları ezberci sistemden kurtarması, doğru düşünmeyi ve doğruyu bulmayı öğretmesi, birçok seçenek arasından doğru olan seçeneği bulabilme kabiliyeti kazandırması, benzer parçaları gruplama yaparak gruplama yetisi kazandırması yapbozların diğer faydalarıdır.
 7. 7. 3-ARCHIMBOLDO SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  ARCIMBOLDO sanatının temsilcisi Giuseppe Arcimboldo 1527’de Milan’da doğdu. Sahne dekoratörü, mimar, mühendis ve organizatör olarak önemli bir kariyere sahip olan sanatçı 1575’de Saray Ressamlığına atandı. Üst üste yığılmış çiçek, meyve, kabuklu deniz hayvanları yada balıkların doğa güçlerini yada mevsimleri simgeleyen figürlerle oluşturduğu alegorik fantezi  natürmortlar üzerinde uzmanlaştı.
 8. 8. 3-ARCHIMBOLDO SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  http://www.middlestreet.org/archim/archimframe.htm adresine giderek ARCHIMBOLDO tarzı bir resim oluşturabilirsiniz. Bu etkinliğin her yaştaki öğrencileriniz için de uygun olduğunu ve eğlenerek öğrenecekleri kültürel bir etkinlik olduğunu ve yaratıcılıklarını geliştireceğini de belirtelim.
 9. 9. 4-WEB 2.0 ARAÇLARININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  http://www.classtools.net/breakingnews/#  Aracını kullanarak öğrencileriniz yaratıcı ‘’son dakika haberleri ‘’ oluşturabilir, dersin ilerleyen zamanlarındaki sıkıcı havasından bir çırpıda kurtulabilirsiniz.
 10. 10. 5- ORİGAMİ SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI Origami, Japonca oru (katlama) ve kami (kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş 'Katlanmış Kağıt ' anlamına gelen geleneksel kağıt katlama sanatıdır. Origami temelde makas ve yapıştırıcı kullanmadan kağıdı sadece katlayarak çeşitli şekiller oluşturma sanatıdır. kazanmaktadır.
 11. 11. 5-ORİGAMİ SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  1900’lü yılların başlarından itibaren Japonya'da her kademe de öğretilmeye başlanılmış ve çocukların matematiksel zekalarının gelişimine büyük katkıda bulunduğu görülmüştür. Aynı sanat öğrencilerin yaratıcılık ve üretim yapma becerilerini geliştirmekte yeni bir şeyler yapabildiğini gördüğünde öğrenci bunun hazzını yaşamakta ve özgüven kazanmaktadır.
 12. 12. 5-ORİGAMİ SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  https://www.youtube.com/watch?v=e_u4b3PjxrE Siz de Rengarenk kitap ayıraçlarınızı serbest etkinlik derslerinizde öğrencileriniz ile birlikte yapabilir, dilerseniz ayıracın üzerine sevgi dolu cümleler yazmalarını isteyebilirsiniz.
 13. 13. 6-FOTOĞRAF SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  Fotoğraf kişiye özgü anlatım ve ifade etme biçimi, fotoğraf çekmek ise harika bir sanattır. Fotoğraf çekmek sizi yaşamdan zevk alan mutlu biri yapma potansiyeline sahiptir. Fotoğraf çekmeyi hobi olarak yapmaya başlamanız veya hangi kademede olursa olsun öğrencilerinizi fotoğraf çekmeleri konusunda bilinçlendirip yaşamları boyunca hobi olarak sürdürmelerini sağlamanız hem size hem de öğrencilerinize aşağıdaki faydaları sağlayacaktır:
 14. 14. 6-FOTOĞRAF SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI *Ruh halinizi olumlu yönde değiştirmek için en az çikolata kadar etkili olduğu söylenmekte. *Fotoğraf çekmek daha yaratıcı düşünmenize ve olaylara farklı açılardan yaklaşmanıza sebep olur. * Fotoğraf çekmek yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur ve çağımızın en gerekli vasıflarından olan ''insanlarla iletişim kurma'' becerisi kazanmanızı kolaylaştırır.
 15. 15. 6-FOTOĞRAF SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI *Fotoğraf çekmek size yaşama isteği verir, pozitif enerji aşılar ve ürettiğiniz bir eseri ortaya çıkardığınız için özgüveninizi arttırır. *Fotoğraf çekmek sizin özel anlarınızı ölümsüzleştirir ve gelecek nesillerinize değerli bir miras olarak kalır. Siz de Dijital çağın çocuklarına fotoğraf çekme üzerine bilgi ve eğlence dolu bir hafta sonu araştırma ödevi verebilir, onların bu sanatla tanışmalarına vesile olabilirsiniz.
 16. 16. 7-YEMEK YAPMA SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  Her mutfak kimya laboratuvarıdır, yemeği yapan kişi de kimyager ! Çünkü yemek yapılırken katılar ve sıvılar belli yöntemlerle bir araya getirilir. Farklı süreçlerden geçer, katalizörlerin yardımıyla kimyasal reaksiyona girer ve sonunda tadına doyulmaz lezzetler ortaya çıkar! Peki Yemek yapma sanatını sınıfta nasıl kullanabiliriz?
 17. 17. 7-YEMEK YAPMA SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  Sizlerde zaman zaman sınıfınızda yemek atölyesi organize edebilir, meyve salatası, sağlıklı atıştırmalıklar, mozaik pasta, patates salatası, ayran ve limonata gibi basit yiyeceklerle öğrencilerinizin hem kendi elleri ile üretebileceği hem de yaratıcılıklarını geliştirebileceği etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Yemek atölyeleri, öğrencilerinizin ekip çalışması yapma becerilerini de geliştirecek, öğrencileriniz ortaya bir ürün çıkardıkları için özgüven kazanacaklar.
 18. 18. 8-ÖRGÜ ÖRME SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  Oldukça masrafsız olan örgü malzemeleri temin edilerek, sınıfınızda da rahatlıkla örgü modelleri yaptırabilir, özellikle kız öğrencilerinizin yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına yardımcı olabilirsiniz. Örgü örmenin yararları:
 19. 19. 8-ÖRGÜ ÖRME SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  Örgü eğitimi oldukça kolaydır ve pozitif enerji verir. Çünkü kas belleği sayesinde, ilmek atmak bir süre sonra; tekrarlanan ritmik hareketlere dönüşecektir. Beden ve zihin bu noktada birlikte hareket etmektedir. Öğrenilen bir beceri haline gelen örgü örme, zihninizdeki düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Bu da meditasyonun insan üzerinde yarattığı etkiyle aynıdır. Stresi azaltıcı gücü vardır.
 20. 20. 8-ÖRGÜ ÖRME SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  Örgü örme aktivitesi, kas faaliyetleriyle doğrudan etkilidir. Örme becerisini geliştiren kişilerin, motor faaliyetleri de orantılı olarak gelişmektedir. Bu durum ileride unutkanlık gibi pek çok hastalığa yakalanmanızı da önleyecektir. Eğer kaslarınızda bazı sıkıntılar varsa, ağrılı semptomlar yaşıyorsanız; örgü örmeye başladıktan sonra bu şikayetlerinizin azalacağını da gözlemleyebilirsiniz.
 21. 21. 8-ÖRGÜ SANATININ EĞİTİMDE KULLANILMASI  Örgü örerek, örgü modellerini yapabildiğiniz ilk andan itibaren; kendinizdeki ve öğrencilerinizdeki değişimi hissedebilirsiniz. Ortaya eşi benzeri olmayan bir ürün çıkartmak, oldukça gurur vericidir. Böylelikle özgüveniniz de artacaktır. Belki de bu konuda fazlasıyla beceriniz olduğunu keşfedip, daha farklı ve harika ürünler üretebilirsiniz.
 22. 22. Teşekkür ederim.  Esen SANDIRAZ Özel iskenderun YÜKSELİŞ Okulları Ingilizce Öğretmeni Özel İskenderun YÜKSELİŞ Okulları Avrupa Birliği Projeler Koordinatörü Itec Proje Eğitmeni eTwinning Proje Eğitmeni Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Öğretmen Eğitmeni TeachUP Projesi Eğitmeni
 • serdarkayacan35

  Aug. 19, 2019
 • sevimhazar1

  May. 31, 2019

Bu sunum Özel İskenderun Yükseliş Okulları öğretmenleri için hazırlanmıştır.

Views

Total views

909

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

18

Actions

Downloads

8

Shares

0

Comments

0

Likes

2

×